Ptaki a dostęp do wodnych zbiorników

Wykonująca przysłowiowe kółka kukułka to, kojarząca się chyba każdemu z nas, oznaka wiosny. Kukułka zwyczajna to wędrowny ptak średnich rozmiarów, który z dumą reprezentuje rodzinę kukułkowatych. Zasięg zamieszkiwania kukułki zwyczajnej jest dość szeroki. Upodobała ona sobie strefę umiarkowaną oraz pokrytą lasami część Euroazji i Afryki. Spotkać ją można także na terenach Azji i w Europie, w której skrzętnie pomija tylko Islandię.

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, jaka jest intensywność występowania tego ptaka na obszarze naszego kraju, ponieważ w niektórych miejscach jest on bardziej, a w innych mniej, liczebny. W większości przypadków spotkać go można na niżowym obszarze Polski. Zamieszkuje on także przeróżne krajobrazy- począwszy od lasów oraz zadrzewień, przechodząc przez tereny rolnicze, kończąc na sąsiedztwie trzcinowisk rosnących przy wodnych zbiornikach.

Woda a ptaki

Sylwetka kukułki zwyczajnej jest dosyć smukła. Jej ogon jest długi i klinowaty. Ubarwienie samca i samicy wyraźnie pozwala na rozróżnienie płci osobników. Samiec posiada jasnoszarą powierzchnię ciała, głowę, szyję i pierś, natomiast ogon jest dużo ciemniejszy, z białymi plamami oraz charakterystyczną pręgą końcową. Spód ciała zdobiony jest natomiast przez poprzeczne prążkowanie w kolorze biało-szarym. Samice posiadają natomiast typowy rdzawy nalot na szyi. Czytaj dalej Ptaki a dostęp do wodnych zbiorników