Ptaki – wielkość skrzydeł

Zimorodek to szalenie uroczy ptak, który dumnie reprezentuje rodzinę zimorodkowatych. Jest to rybożerny ptak o niewielkich rozmiarach. Środkowa Europa, północna Afryka , a także południowa Azja, to najczęstsze rejony życia tych osobników. Regularne wędrówki nie są na pewno zakodowane w naturze zimorodka. Niektóre osobniki decydują się na zimowanie nad zamarzającymi zbiornikami wodnymi, inne z kolei udają się w kierunku południowej części lęgowego areału.

Biototypem zimorodka są czyste, śródlądowe wody, które przeważnie mają dość strome brzegi z wiszącymi korzeniami i gałęziami. Służą one zimorodkom jako fantastyczny punkt obserwacyjny. Krępa sylwetka i krótki ogon to dwie typowe cechy, które opisują budowę ciała tego ptaka. Zimorodek zwyczajny nie wykazuje też wyraźnego dymorfizmu płciowego. Samiec i samica nie są jednak identyczne.

Skrzydła ptaków

Dorosła samica zimorodka zwyczajnego posiada czerwonawą żuchwę, która u samca, tak samo zresztą jak cały dziób, jest czarnego koloru. Zimorodek ma niebieskawo-zielony głowę i grzbiet, którego środek przechodzi w przepiękny kolor błękitny. W identycznym kolorze są również sterówki zimorodka. Sama sylwetka zimorodka jest dość nieproporcjonalna. Długość tułowia jest tej samej długości co długości samej głowy oraz dzioba. Czytaj dalej Ptaki – wielkość skrzydeł