Ptaki – wielkość skrzydeł

Zimorodek to szalenie uroczy ptak, który dumnie reprezentuje rodzinę zimorodkowatych. Jest to rybożerny ptak o niewielkich rozmiarach. Środkowa Europa, północna Afryka , a także południowa Azja, to najczęstsze rejony życia tych osobników. Regularne wędrówki nie są na pewno zakodowane w naturze zimorodka. Niektóre osobniki decydują się na zimowanie nad zamarzającymi zbiornikami wodnymi, inne z kolei udają się w kierunku południowej części lęgowego areału.

Biototypem zimorodka są czyste, śródlądowe wody, które przeważnie mają dość strome brzegi z wiszącymi korzeniami i gałęziami. Służą one zimorodkom jako fantastyczny punkt obserwacyjny. Krępa sylwetka i krótki ogon to dwie typowe cechy, które opisują budowę ciała tego ptaka. Zimorodek zwyczajny nie wykazuje też wyraźnego dymorfizmu płciowego. Samiec i samica nie są jednak identyczne.

Skrzydła ptaków

Dorosła samica zimorodka zwyczajnego posiada czerwonawą żuchwę, która u samca, tak samo zresztą jak cały dziób, jest czarnego koloru. Zimorodek ma niebieskawo-zielony głowę i grzbiet, którego środek przechodzi w przepiękny kolor błękitny. W identycznym kolorze są również sterówki zimorodka. Sama sylwetka zimorodka jest dość nieproporcjonalna. Długość tułowia jest tej samej długości co długości samej głowy oraz dzioba.

Najczęściej zimorodek sięga najwyżej 17 centymetrów długości, a masa jego ciała nie wychodzi poza 56 gram. Samotniczy tryb życia kończy się dla tych ptaków z przyjściem lutego, ponieważ to właśnie wtedy zaczyna się ich okres godowy. W świecie zimorodków to samica ma podziwiać urodę swojego partnera, który, poprzez charakterystyczne kiwanie ciałem, prezentuje swoje wszystkie wdzięki osobnikom przeciwnej płci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *